Bolest zad a krku jsou nejčastějšími diagnózami, se kterými k nám do centra léčebné rehabilitace pacienti chodí. Každého alespoň jedenkrát v životě chytla bolest zad nebo krku, které třeba po pár dnech zmizela, ale jsou i tací, kteří se s nimi léčí pravidelně. Jak se bolesti projevují? Stačí jednorázová masáž? Jsou tyto věci dědiční, nebo si je způsobujeme sami? Lze jim předcházet? A konečně jsou nějaké cviky, které můžeme provádět doma i v práci, abychom boleti minimalizovali?
Mezi civilizační choroby nepatří jen obezita, diabetes a zvýšený krevní tlak, ale i bolest zad a krku. Tyto problémy způsobujeme sami svým životním stylem. “Je to takový fenomén dnešní společnosti. Příčina je ve způsoby života v posledních letech. Jen některé typy bolesti zad jsou dědičné, například poruchy páteře. Ale většinou jsou způsobeny tím, jak se člověk chová ke svému tělu chová. Samozřejmě, pokud má člověk sedavé zaměstnání, nic jiného mu nezbývá, než do něj chodit a hrbit se u počítače” říká fyzioterapeutka z Centra léčebné rehabilitace Kateřina Rajmanová.
Dodává ovšem, že i při takovém typu práce je možné se alespoň částečně bolestem vyhnout. Důležité je si najít pohybovou aktivitu, nejvhodnější je cvičení power jóga a pilates, které jsou založené na pomalých pohybech. Člověk se při nich naučí kontrolovat sám sebe a vnímat, co ho bolí. Lekce pilates a power jógy můžete vyzkoušet v našem centru v odpoledních a večerních hodinách.
K cvikům, které můžete vykonávat prakticky kdekoliv, doma či v zaměstnání, patří protahování krku. Pokud si člověk uvědomí, že se hrbí, měl by se narovnat a upravit svůj poset a postoj. Další ukázky cviků na záda a páteř můžete nalézt v naší brožurce, které je k dostonání na recepcích.
Příčiny bolavých zad a krku jsou různé, od jednostranné zátěže a stereotypních aktivit po úraz. “Bolesti mohou nastat když například ženy nosí těžké kabelku na jednom rameni, a nebo pokud někdo vykonává dokola tu stejnou aktivitu.” popisuje fyzioterapeutka Rajmanová. Většinou pak napadne zajít si na masáž, aby bolest ulevila. Nicméně jednorázová masáž nemůže problémy se zády a krkem úplně odstranit, jak poznamenává masérka Martina Kočí. „Masáž je jen pro relaxaci a odpočinek, rozhodně by ji pacient neměl brát jako řešení problémů. Pokud jsou bolesti silné a přetrvávají, měl by se dotyčný objednat k doktorovi-specialistovi na vyšetření, protože může jít i o výhřez ploténky,“ vysvětluje Kočí.
Po konzultaci s lékařem se lze objednat na rehabilitaci a začít s problémy aktivně pracovat s fyzioterapeutem. „Jde o to, že měkké techniky, které používá fyzioterapeut, jsou cílené na jednotlivé svaly, se kterými má pacient potíže. Kdežto masáž je komplexní ošetření a jde do hloubky svalů,“ říká fyzioterapeutka Vendula Sokolová na závěr.